Mi az innováció?

2021. 06. 25.

Az innováció és a digitalizáció kifejezések sajnos elcsépelté, üressé váltak, pedig elengedhetetlenek a mai változó gazdasági környezetben. Ahhoz, hogy ezen szavak tartalmat kapjanak, elérhetőbbek legyenek az alapoktól indulunk. Bemutatjuk mi is az innováció, miért fontos és milyen folyamatok támogatják a megvalósulását.

Mi az innováció?

Mit jelent az innováció fogalma a gyakorlatban?

A vállalkozás innovál, ha:
1) általa kínált termék/szolgáltatás portfólióját bővíti.
2) üzletvitelében, működésében új megoldásokat, technológiákat, eljárásokat vezet be és ezzel az adottságait javítja.

Miért van szükség innovációra?

Ha a vállalkozás a jelenlegi termékkörrel, folyamatokkal, receptúrákkal, üzleti modellel nem képes a terveit teljesíteni, akkor nem tehet mást, mint innovál. Az innováció egyik legjelentősebb eredménye, hogy hozzájárulhat a termelékenységi cél eléréséhez. Termelékenység javulás során az azonos mértékű ráfordítás nagyobb kibocsátást eredményez, vagy azonos mértékű kibocsátás kisebb ráfordítással valósul meg. A termelékenység javulásával jövedelmezőbb gazdálkodás érhető el.
Tehát az innovációval a vállalkozás minden esetben a piaci pozícióra, gazdálkodásra való pozitív hatást ér el.

Hogy érhető el a sikeres innováció?

Mint általában az üzletvitelben itt is egy stratégiai irány mentén érdemes haladni, célok kitűzése nélkül nehéz sikerről beszélni. Részeredményeket gyorsan lehet elérni, de azt el kell fogadni, hogy az innovatív cégkultúra megteremtése és ezzel a folyamatos megújulás képessége hosszabb távon válik igazán gyümölcsözővé. Állóképességi sportokhoz hasonlóan a türelmesen, folyamatosan, céltudatosan befektetett munkából várható el a győzelem. Az ötlettől a hasznosítás végéig tartó koncepcionális innovációs folyamat a kulcs. A folyamatban három jól elkülöníthető szakasz van, mind a három nélkülözhetetlen az eredményesség érdekében:

1) Előkészítési, kiválasztási szakasz: Ötletgyűjtés (ötlet harmonizáljon az üzleti stratégiával), értékelés, döntés előterjesztés (potenciál elemzése, kockázatok felmérése és ezek értékelése, pénzügyi kalkuláció (hozza az elvárt várható megtérülést?)), döntés, hogy mely innovációs projekt kerüljön megvalósításra.


2) Megvalósítási szakasz: Mint az éves edzéstervek is 4-8 hetes szakaszokra bontottak a végén felmérésekkel, a komolyabb innovációs projekteket is érdemes értelmes részegységekre bontani. Az egyes részeknek, ciklusoknak (tervezés, kivitelezés, tesztelés, rész egység használatba vétel, felülvizsgálat) saját céljuk van. A megvalósítás során szerzett tapasztalatokból és azok eredményességéből sokat lehet tanulni, amelyek beépíthetők a következő ciklusba. Ha az előkészítés ellenére látszik a ciklus végén, hogy nem működik a terv, az derüljön ki mihamarabb, további értelmetlen erőforrások felemésztése nélkül. A körfolyamat részeredményeinek vizsgálatával, a visszajelzések figyelembevételével, a terv módosításával biztosított a sikeres eredménytermék.

3) Fenntartás, utókezelés: A projekt zárást követő eredménytermék teljesítményének, a beruházási döntés során meghatározott célok megvalósulásának monitoringja és beavatkozások megtétele, amennyiben ez indokolt.

Ez a teljes folyamat bonyolultnak tűnhet és a nagy vállalkozások sajátjának. Természetesen cégmérettől függően az adminisztráció leegyszerűsíthető illetve a vállalkozásra szabható, viszont mindenképpen javasolt legalább átgondolás szintjén ezeket az elemeket érinteni.

Mi az innováció jogszabály szerinti definíciója?

Egy új vagy továbbfejlesztett termék vagy folyamat, vagy ezek kombinációja, amely jelentősen különbözik a jogi formájától vagy finanszírozási módjától függetlenül az adott szervezet korábbi termékeitől vagy folyamataitól, és amelyet termék esetén a potenciális felhasználók számára elérhetővé tettek, vagy amelyeket folyamat esetén a szervezet használatba vett, továbbá amely lehet

a) termék innováció: egy új vagy továbbfejlesztett termék vagy szolgáltatás, amely jelentősen különbözik a vállalkozás olyan termékeitől, szolgáltatásaitól, amelyet már bevezetett a piacra,

b) üzleti folyamat innováció: egy vagy több üzleti tevékenységéhez - így különösen a termelés, disztribúció és logisztika, marketing és értékesítés, információs és kommunikációs technológia, az adminisztráció és a menedzsment, termék-, és folyamat fejlesztés - kapcsolódó új vagy továbbfejlesztett üzleti folyamat, amely jelentősen különbözik a vállalkozás korábbi üzleti folyamataitól, és amelyeket a vállalkozás használatba vett,

(Innovációs tv-ből - 2014. évi LXXVI. törvény a tudományos kutatásról, fejlesztésről és innovációról)

Innovatív tevékenység jogszabály szerint.

Jogi formájától vagy finanszírozási módjától függetlenül bármely szervezet azon fejlesztési, pénzügyi és kereskedelmi tevékenysége, amelynek célja, hogy innovációt eredményezzen az adott szervezetszámára.

(Innovációs tv-ből - 2014. évi LXXVI. törvény a tudományos kutatásról, fejlesztésről és innovációról)


Tapasztalat szerint a napi operatív feladatok menedzselésében elmerülve, az ötletek megvalósítása sokszor elhalasztásra kerül vagy el is marad. Változtatás végig vitele nélkül viszont nem várhatunk pozitív hatást a gazdálkodásban. Meggyőződésem, hogy az nem igaz, hogy a magyar vállalkozások nem innovatívak. Amint azt a statisztikák mutatják, a problémát inkább abban látom, hogy a vezetők nem tudják , milyen módon menedzseljék az innovációs folyamatot, hogyan szakítsanak időt és egyéb erőforrást az innovációra. Következő cikkünkben arról beszélünk, hogy biztosítsuk az innovációs folyamathoz az emberi és pénzügyi erőforrást, valamint milyen intézkedések segítik a megvalósulást.

Szerző: Bosnyák Andrea